Fotografie a grafika

Tvorba a úprava fotografií

Zajímavé ilustrační snímky dokáží webové stránky zpestřit a oživit. Do odborných článků je vhodné vkládat dokumentární snímky, do bytu či kanceláře patří naopak kreativní foto.

 

 

 

Editace a úpravy fotografií

Editace a retušování představují základní i pokročilé úpravy fotografií jako zmenšení, ale i zvětšení fotografií, rozřezání, změna obsahu fotografie, fotomontáže, změna tonality, odstranění obrazového šumu, úprava tonality, převod do odstínu šedé (černobílá fotografie), změna barevného podání, kreativní úpravy fotografií (např. převod na zcela černou a zcela bílou barvu), rozostření nebo pixelizace části snímku pro znemožnění identifikace určité oblasti snímku a mnoho dalších úprav.

Samozřejmostí je práce s vrstvami, vložení objektu do fotografie, vložení grafického prvku do snímku, vkládání textů, maskování a mnohé další postupy. Možnost dodání projektu ve vrstvách, ve Vámi určeném formátu.

Redukce šumu a retuše fotografií

Svět digitální fotografie přinesl netušené možnosti, ale tato technologie současně vnáší do snímků nechtěný prvek, a tím je digitální šum. Nebudu zde rozepisovat kde, proč a jak tento obrazový šum nejčastěji vzniká, důležité je odstranění šumu. Pokud si například přejete tisk velkoformátové fotografie, je nutné si uvědomit, že na takovém výtisku bude vidět každá vada. A nemusí se jednat přímo o obrazový šum, fotografii může kazit nepatrné smítko, kterého si ani nevšimnete. Používám specializované programy na redukce šumu, kdy lze dosáhnout vynikajících výsledků. Nabízím také retušování fotografií, kdy je možné ze snímku odstranit nežádoucí objekty a například pomocí klonování jejich obsah přirozeně nahradit. Můžete si přát například:

  • odstranění šumu
  • vytvoření nové oblohy
  • zvýšení rozlišení souboru
  • retušování pleti u portrétů
  • vytvoření stínů v perspektivě
  • vytvoření zcela odlišného pozadí
  • vložení hlavního objektu do jiného prostředí
  • retuše fotografií (odstranění nežádoucích prvků)
  • klonování prvků (vícenásobné vložení prvku do obrazu)
  • a v podstatě cokoliv Vás napadne, že Vám na fotografii vadí :-)

Tvorba kreativních fotografií

 Z Vaší běžné fotografie (dodané v elektronické podobě) je možné vytvořit kreativní fotografie. Například pomocí změny tonality je možné docílit nový pohled na fotografované téma, z nové úpravy získáte zcela jiný pocit. Používám různé editační programy, zásuvné moduly a vlastní postupy. Neslibuji předem zázrak – popište Váš konkrétní požadavek nebo to nechte na mně a uvidíme …

Několik referenčních fotografií, upravených pomocí nestandardního postprocesingu, naleznete v mém portfoliu Fotogalerie – kreativní snímky a grafika kde můžete posoudit výsledky mojí tvorby. Pokud máte jakýkoliv dotaz či přání, neváhejte mne kontaktovat.

Tvorba grafiky

Fraktál

Fraktál

Přestože grafika není činnost, která by byla mojí prioritou, můžete si přát vytvořit zajímavé grafické ztvárnění daného tématu. Může se jednat také o obrazce jako fraktály, difrakce, paprskovité obrazce, 3D kvádry a koule, plazmatické imaginace apod. Uveďte požadavky na tvar, převládající barvy, rozlišení, typ souboru atd. A já pro Vás vytvořím nabídku grafiky v náhledové velikosti. Po odsouhlasení obdržíte výsledný soubor v plném rozlišení.

Možná Vás bude zajímat, že mnohá grafická tvorba je počítačově generovaná a výsledek nelze zopakovat. Mnoho grafických prací je tedy originálních a nebudou nikomu jinému nabídnuty.

Velkoplošná fotografie

Zejména u velkoplošné fotografie je třeba důkladně prohlédnout každý detail, provést retuše a korekce barev, odstranit šum, doostření apod. Teprve pak se stane velký výtisk fotografie tou pravou ozdobou Vašeho bytu či kanceláře. Můžete si přát v podstatě jakékoliv editace fotografií, vždy obdržíte technicky dokonalé foto. Zašlete mi Váš soubor v elektronické podobě, popište požadavky na editace a já Váš snímek zkontroluji, provedu retuše a připravím k tisku. Pokud si budete přát, výtisk obdržíte poštou a může se jednat například o tisk na plátno. Před tím samozřejmě obdržíte náhled snímku a ukázkový výřez ve skutečné velikosti. Za jistých okolností lze velkoplošnou fotografii nechat vytvořit i z malého snímku, pořízeného třeba kompaktem.

Zvýšení rozlišení fotografií

Digitální fotografie umožňuje samozřejmě jednoduše měnit rozlišení snímků a tato vlastnost je využívána při zmenšování fotografií. Opak, tedy zvětšení rozlišení snímků bylo dlouho považováno za tabu, ale i zde se nabízí řada možností. Byl jsem postaven před problém, jak zvětšit fotografii, která byla pořízena kompaktem, kdy bylo cílem vytvořit výtisk o velikosti několika metrů. Ano, i to je možné a podařilo se to bez ztráty kytičky. Pokud vám tedy někdo bude tvrdit, že zvýšit rozlišení fotografie pro billboard není možné, nevěřte mu…

Referenční fotografie a grafika

Zajímají Vás výsledky mé tvorby? Pak si prohlédněte referenční fotografie a grafiku ve Fotogalerii.

Kdosi kdysi řekl, cituji: „Z nejedné fotky dýchá genius loci až do mého bytu“. Děkuji za uznání, vnášet pocit do fotografií vyjádřením netradičních postupů, a vytvářet neobvyklé úpravy fotografií mě baví …

Copywriter Modr - kontakt

Copywriter Modr - kontakt

Napsat komentář